خمیر پیتزا


معمولا هریک از ما وسوسه می شیم در منزل خودمون یه پیتزا  خوشمزه درست کنیم . در این مطلب قصد داریم با طرز تهیه خمیر پیتزا شما رو آشنا کنیم .

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا :

۵۰۰ گرم آرد یا آرد هموار شده، مقداری اضافه برای پاشیدن

۱ قاشق چایخوری نمک

قاشق چایخوری خمیرمایه (زود بعمل نمی‌آید)

۴۰۰ سی سی آب گرم

روغن برای چرب کردن

طرز تهیه خمیر پیتزا :

آسان‌ترین روش برای تهیه این خمیر ایستاده نگه داشتن مخلوط کن با یک چنگک خمیر است (در غیر این صورت آن را در کاسه مخلوط کنید و روی سطح کار خود را ورز دهید). آرد و نمک را در کاسه بریزید و خمیرمایه را در آب مخلوط کنید. برای اطمینان از کارایی خوب مایه خمیر، قبل از استفاده از آن، ایده انتظار ۵ دقیقه‌ای را بکار بندید. اگر ذرات کوچک شروع به افزایش و بالا آمدن کردند، متوجه می‌شوید آن فعال است.

موتور را روشن کنید و در مایع بریزید. سرعت را روی متوسط- بالا نگه دارید و باید مثل یک توپ بالا بیاید. اگر هنوز به ته ظرف می‌چسبد، ۲-۱ قاشق غذاخوری آرد به آن اضافه کنید. ۷-۵ دقیقه آن را ورز دهید تا خمیر درخشان شود و وقتی با انگشت روی آن فشار وارد می‌کنید مثل فنر به حالت اول برگردد. (اگر آن را با دست ورز می‌دهید، این کار ده دقیقه طول می‌کشد). سعی کنید در صورت امکان زیاد آرد به آن اضافه نکنید. با این کار خمیر چسبناک اما روشنی حاصل می‌شود و به زیبایی بالا می‌آید.

برای برداشتن خمیر از چنگک و کاسه دست‌های خود را چرب کنید. یک کاسه دیگری بردارید آن را چرب کنید و خمیر را داخل آن بریزید. آن را بچرخانید بطوریکه به آرامی با روغن پوشانده شود. با یک فیلم تزئینی و بعد یک خشک‌کن چای محکم روی آن را بپوشانید. در یک محیط بدون جریان هوا که گرم هم باشد خمیر را بگذارید و آن را رها کنید تا حجم آن دو برابر شود. اگر هوا گرم باشد باید فقط ۲ ساعت بگذارید تا افزایش یابد، اما اگر هوا سرد باشد می‌توانید تا ۴ ساعت صبر کنید. (اگر شما برنامه‌ای برای استفاده از خمیر در یک یا دو روز نداشته باشید آن را در یخچال بگذارید، ۴-۳ ساعت قبل از استفاده آن را بیرون آورید. اول آن را تکان دهید و بعد روی یک صفحه آردی پهن کنید.)

برای پیتزاهای بزرگ خمیر پیتزا را به دو قسمت و برای پیتزاهای سایز بشقاب به ۴ قسمت تقسیم کنید، سپس به توپ‌ها شکل بدهید. وقتی دیدید خمیر چسبناک است روی آن آرد بپاشید. در حین آماده کردن روکش‌ها، آن‌ها را با خشک‌کن چای یا فیلم تزئینی بپوشانید (همینطور می‌توانید آنها در کیسه‌های محکم بسته شده فریز کنید. فقط در آن روز یخ آن را باز کنید سپس ۳ ساعت قبل از مصرف در درجه حرارت اتاق قرار دهید.)

شکل دادن به خمیر- اگر شما می‌خواهید کیسه‌های هوا و نور بگیرید، بجز خمیر ترد، از میله رول کردن استفاده نکنید. چون آن کیسه‌های هوا را صاف و به آنها فشار وارد می‌کند.(دو روز ماندن در یخچال بیشترین حباب هوا را ایجاد می‌کند- خمیر را با ملایمت بکشید. وقتی به اندازه ۱۶ سانتی متر رسید، یک صفحه‌ای را بالای دست‌های خود بگذارید و آن را بیشتر از ۲۵ سانتی متر نکشید. شما می‌توانید صفحات دیگر را فشار دهید سپس وقتی آماده پختن هستید ضربه نهایی را به آن وارد کنید. وقتی در کشیدن خمیر ماهر شدید می توانید با اشکال دیگر: مستطیل، دایره یا مربع، همه این اشکال صحیح بنظر می‌رسند، امتحان کنید.

برای پختن پیتزا. برای کنترل کردن درجه حرارت باربیکیو گازی صحرایی مناسب‌ترین وسیله است، اما ذغال چوب پیتزایی با طعم دودی و قابل اطمینان‌تر به شما می‌دهد. برای استفاده از گاز شعله را با درجه متوسط- پایین روشن کنید بطوریکه کف پیتزا نسوزد. وقتی پیتزا را با ذغال چوب می‌پزید قبل از اینکه وارد کار شوید بگذارید زغال‌ها خاکستری شوند.

پیتزا را روی یک صفحه آردی (بدون لبه)یا نرده چوبی مخصوص قرار دهید. این نرده یک پاروی مسطح با یک دسته بلند است، که گرفتن خمیر و برداشتن گریل را آسانتر می‌سازد. آرد باعث می شود تا «چرخ‌ها» روی گریل بلغزند- از روغن استفاده نکنید چون بیشتر باعث چسبندگی می‌شود و پیتزا راحت جدا نمی‌شود.

اگر برای پخت از زغال چوب استفاده می‌کنید از داغ بودن گریل و خاموش نشدن شعله مطمئن شوید. وقتی کف نوار قهوه‌ای روشن داشته باشد، خمیر پف می‌کند و اماده می‌شود. برای هل دادن خمیر و بالا کشیدن آن از انبر استفاده کنید.

پیتزای مورد نظر خود را تهیه کنید- با دریافت پیشنهادات عالی به برتری برسید. بخاطر داشته باشید وقتی خمیر پیتزا خشک تر بماند و روی پیتزا بهتر بپزد بهتر است.

پیتزا را روی گریل برگردانید، قسمت نپخته را بپزید و روکش را بردارید. برای پخت آن قسمت سه تا چهار دقیقه زمان اختصاص دهید سپس وقتی پنیر ذوب شد و روی آن گرم شد آن را بردارید.

نوش جان و لذت ببرید !

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest