پای سیب زمینی


پای سیب زمینی لذیذ و آسان ، مناسب براى یک شام دورهمى با عزیزانمان …

مواد لازم برای تهیه پای سیب زمینی :

٣ عدد سیب زمینى بزرگ، پوست کنده، به ضخامت نیم سانت حلقه شده

١ فنجان خامه

۵ حبه سیر له شده

٢ قاشق غذاخورى کره

١ عدد تره فرنگى، قسمت هاى سفید و سبز روشن خرد شده

۱/۴ فنجان جعفرى خرد شده

١ عدد تخم مرغ بزرگ

۴۵٠ گرم خمیر هزار لایه آماده

آرد براى کار کردن با خمیر

یک و ۱/۲ فنجان پنیر گودا

نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه پای سیب زمینی :

سیب زمینى ها میپزیم، کنار گذاشته تا خنک شوند. در قابلمه کوچک، ۳/۴ فنجان بعلاوه ٣ قاشق غذاخورى خامه و سیر را با هم مخلوط کرده و حرارت میدهیم تا مقدار آن نصف شود، نمک و فلفل اضافه کرده و کنار میگذاریم.

کره را در ماهیتابه جداگانه آب میکنیم، تره فرنگى را اضافه کرده و تا جایى که نرم و پخته شود حرارت میدهیم. آن را کنار گذاشته و جعفرى، نمک و فلفل را اضافه میکنیم.

دماى فر را به ٢٠٠ درجه سانتیگراد میرسانیم. باقى خامه و زرده تخم مرغ را با هم میزنیم و کنار گذاشته. خمیر هزار لایه را بر روى صفحه آرد زده شده،  به ٢ قسمت ٣٠X١۵ قسمت میکنیم.

١ قسمت را روى کاغذ روغنى چرب شده در ظرف مخصوص فر ، یا سینى فر میگذاریم. نصف سیب زمینیهاى پخته و حلقه شده را روى خمیر چیده ، به طورى که لبه هاى سیب زمینى روى هم قرار گرفته و به اندازه ٢ سانت در حاشیه خمیر فاصله میگذاریم.

روى سیب زمینیها را نصف مخلوط تره فرنگى را ریخته و ۳/۴ از پنیر  و نمک و فلفل را هم روى آن اضافه میکنیم. این کار را ١ بار دیگر به همین ترتیب انجام داده . لبه خمیر را با برس به مخلوط تخم مرغ آغشته میکنیم و خمیر دیگر را روى آن میگذاریم.

کناره هاى خمیر را با چنگال فشار میدهیم تا لبه ها به هم کاملا بچسبند. دو شیار به اندازه ۴ سانت روى خمیر و در مرکز ایجاد کرده و باقى مخلوط تخم مرغ را هم با برس روى خمیر میمالیم و ٣٠ دقیقه در یخچال میگذاریم.

پاى را در فر به مدت ٣۵ دقیقه میپزیم . با قیف ، مخلوط خامه و سیر را در شکاف روى پاى ریخته  و دوباره ١٠ دقیقه دیگر آن را پخته. به مدت ١۵ دقیقه آن را کنار میگذاریم تا کمى خنک شود و بعد سرو میکنیم.

نوش جان و لذت ببرید !

خواص مواد غذایی اصلی :

سیب زمینی موجب تقویت شدن قلب و مسکن درد و زخم معده است . سیب زمینی غنی از بتاکاروتن و پیش ساز ویتامین A در بدن می باشد . سیب زمینی ادرار را زیاد می کند و برای مثانه و کلیه بسیار مفید می باشد . سیب زمینی به دلیل دارابودن ویتامین B6 برای ورزشکاران بسیار مفید است . سبب بازسازی و آمادگی بدنشان می شود .

 

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest