کرفس سرشار از مواد غذایی سودمند


کرفس سرشار از مواد غذایی سودمند …

کرفس فقط یک شاخه پر از آب نیست بلکه یک انبار سودمند مواد غذایی است . در یک شاخه ۲۰ سانتی متری آن ۱۲۰ میلی گرم پتاسیم وجود دارد که ۵ درصد مقدار نیاز روزانه می باشد .

کرفس در پیشگیری از فشار خون بسیار تاثیر گذار است زیرا در برگیرنده مواد شیمیایی رنگی می باشد که یکی از آنها به ویژه از بالا رفتن فشار خون پیشگیری می کند .

پژوهشگران مشاهده کرده اند که فشار خون جانورانی که از این مواد شیمیایی دریافت کرده بودند ۱۰ درصد کاسته می شود . آنها معتقدند که مواد شیمیایی یاد شده هورمون استرس در بدن را کنترل می کند . کرفس ممکن است خطر ابتلا به بعضی از سرطان ها را کاهش دهد .

یک ماده شیمیایی دیگر نیز در آن وجود دارد که بنزوپیرین را که یک عامل اصلی سرطان زا می باشد را از بین می برد . همین ماده از تولید شبه هورمون های بد که در ایجاد التهاب بسیار مهم می باشند جلوگیری می کند .

بیشتر مردم برگ های کرفس را جدا و دور می ریزند در حالی که بیشترین مرغوبیت کرفس در برگ های آن می باشد که بیش از ساقه آن در برگیرنده کلسیم , آهن , پتاسیم و ویتامین های A و C می باشد .

از برگ های آن که کمی تلخ می باشند می توان در سوپ و سالاد و … استفاده کرد .

 

خواص غذایی کرفس :

برگ کرفس حاوی ویتامین A و ساقه کرفس حاوی ویتامین های B1 , B2 , B6 و C می باشد . کرفس به همراه املاح و ویتامین هایی که دارد به نوعی می توان گفت درمان هر دردی است . سبب کاهش فشار خون می شود . حداقل هشت ترکیب ضدسرطانی دارد و مانع رشد تومورهای سرطانی می شود . سبب تقویت دستگاه گوارش می شود . موجب آرامش اعصاب می شود . اگر اضافه وزن دارید به کاهش وزن و لاغری شما کمک می کند . بعد از برنامه ورزشی با خوردن آب کرفس به سرعت آب از دست رفته جبران می شود و املاح معدنی مورد نیاز بدن نیز تامین می گردد . ترکیب آب کرفس و هویج رو پیشنهاد می دهیم و …

 

در ادامه با طرز تهیه کوکتل سبزیجات سیب و کرفس و خیار و اسفناج با فودفا همراه شوید …

 

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest