شام ایده آل سالمندان


شام ایده آل سالمندان …

اصولا سالمندی یا فرایند پیری، شامل تغییرات پیوسته ای در بدن از بدو تولد تا زمان مرگ است. سلولهای بدن در زمان پیری تحلیل می روند و سوخت و ساز بدن کم می شود و سرعت تخریب سلولی بیشتر  می شود. بنابراین بدن انسان در زمان سالمندی دچار تغییرات فیزیولوژیکی خاص می شوند که کم کم توانایی قبلی خود را از دست می دهند.

در سالمندان عضلات بدنشان تحلیل می رود و جای خود را به بافت چربی می دهد. به همین دلیل نیاز سالمندان به چربی کمتر می شود. از آنجاییکه معمولا احساس تشنگی در سالمندان کمتر است، ممکن است آب کمتری دریافت کنند و مشکلاتی نظیر خشکی پوست و یبوست و احتمال ایجاد کم آبی یا –دهیدراتاسیون در این گوه بیشتر است. اکثر سالمندان با مشکل بی دندانی مواجه هستند و نمی توانند غذاهایی مثل گوشت های سخت و سفت، یا سبزیجات خام یا میوه هایی که فیبر بالایی دارند مثل سیب را مصرف کنند و احتمال دارد نجویده این گروه مواد غذایی را مصرف کنند که با مشکلات گوارشی مثل سوء هاضمه و نفخ و دل پیچه و حتی حالت استفر اغ مواجه شوند. بهتر است بین زمان مصرف شام در سالمندان تا موقع خواب حداقل ۲ ساعت فاصله باشد. تنظیم ساعت خوردن غذا در سالمندان بسیار اهمیت دارد. سالمندان حتما بایستی وعده شام خود را به موقع یعنی ساعات بین ۷ تا ۸ مصرف کنند. یک وعده قبل از خواب سبک مثل شیر گرم را در وعده قبل از خواب خود داشته باشند. توصیه می شود شام سالمندان سبک تر از وعده نهار و شام باشد.

اجزای گروه نان و غلات مثل نان حجیم  سبوس دار بایستی در وعده غذایی سالمندان باشد. سالمندانی که بیماری دیابت ندارند، چاق نیستند در صورتیکه مشکل دندانی دارند و نمی توانند از نانهای حجیم سبوس دار استفاده کنند به دلیل مشکلاتی مثل عدم عضم در دستگاه گوارش و دل درد یا دل پیچه در هنگام خواب می توانند از برنج پخته به همراه ماست کم چرب و سبزیجات پخته استفاده کنند. همچنین از گروه گوشتها ترجیحا گوشت سفید مثل مرغ یا ماهی و از حبوبات، حبوباتی که کمتر حالت نفخ ایجاد می کنند مثل عدس یا ماش می توانند استفاده کنند. نوشیدن حداقل ۶ تا ۸ لیوان آب در روز و حتی ۱ تا ۲ لیوان در هنگام شام البته با احتساب فاصله زمانی مناسب تا شام بایستی آب مصرف کرد.

 

در ادامه با حداقل ورزش مورد نیاز بدن با فودفا همراه شوید …

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest