کالری چیست ؟


کالری چیست ؟ …

کالری واحد استاندارد اندازه گیری مقدار انرژی موجود در مواد غذایی است. تمامی انواع غذا ها حاوی مقادیری کالری هستند. در حقیقت هیچ گونه ماده ی غذایی به جز آب وجود نداشته که کاملا عاری از هرگونه کالری باشد..

توجه داشته باشید مقدار انرژی موجود در خوراکی ها با واحد کالری سنجیده می شود همانطور که محاسبه وزن خوراکی ها که با واحد کیلوگرم اندازه گیری می شود.

هنگامی که غذا می خوریم یا نوشیدنی می نوشیم در واقع انرژی(کالری) را وارد بدن خود می کنیم. سپس بدن ما از آن انرژی استفاده می کند. این انرژی صرف عملکردهای بدن و فعالیت های بدنی می شود. اگر بعضی روزها انرژی که دریافت می کنید بیش از انرژی باشد که مورد استفاده قرار می دهید باید روزهایی هم باشد که عکس آن صادق است در این صورت انرژی دریافتی با انرژی که مورد استفاده قرار می گیرد در تعادل است.

پس اضافه وزن هنگامی رخ می دهد که فرد به طور منظم انرژی بیش از انرژی مصرفی بدن خود دریافت می کند. با گذشت زمان این انرژی بیش از حد، در بدن به صورت چربی ذخیره می شود. تحقیقات نشان می دهد بیشتر بزرگسالان بیش از نیاز بدن خود غذا و نوشیدنی مصرف می نمایند و گمان می کنند فعالیت بدنی آنان به اندازه کافی است.

اگر به وزن شما اضافه می شود به این معناست که شما از طریق غذا یا نوشیدنی به طور منظم کالری بیش از کالری که صرف فعالیت های نرمال بدن و فعالیت های بدنی می شود وارد بدن خود می کنید.

موجودات زنده برای زنده ماندن، تنفس،حرکت، پمپ خون، به انرژی نیاز دارند و آنها این انرژی را از مواد غذایی به دست می آورند. تعداد کالری های موجود در مواد غذایی  میزانی  از انرژی پتانسیلی است که هر یک از مواد غذایی دارا هستند. یک گرم کربوهیدرات  حاوی ۴ کالری انرژی، یک گرم پروتئین دارای ۴ کالری و یک گرم چربی حاوی ۹ کالری انرژی می باشد. غذاها تلفیقی از این ۳  جزء ساختاری می باشند. بنابراین اگر شما بدانید که چه مقدار کربوهیدرات، چربی و پروتئین در هر وعده غذایی وجود دارد ، می توانید میزان کالری یا مقدار انرژی غذاها را محاسبه کنید

 

در ادامه با تفاوت تندرستی و بدنسازی بیشتر آشنا شویم …

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest