برای شادابی مو چه غذایی بخوریم ؟


برای شادابی مو چه غذایی بخوریم ؟ …

با یک نگاه به نوک موهای چند شاخه شده‌تان می‌توان فهمید که بارها ‌موهای‌تان را رنگ، دکلره، براشینگ و اتو کرده‌اید اما این وضعیت نوک‌موهای‌تان نیست که نگران‌کننده است، بلکه ریشه ‌موهای‌تان است که باید به آن بیشتر توجه کنید. در واقع ریشه ‌موهای‌تان وضعیت سلامت موها و کیفیت تغذیه شما را نشان می‌دهد

بی شک رابطه مستقیمی بین رژیم غذایی مناسب و سلامتی و شادابی مو وجود دارد . چنانچه در رژیم غذایی هفتگی خود از ترکیب خوراکی های حاوی ” پروتئین ها , آهن , پروبیوتیک ها , آنتی اکسیدانها و چربی های سالم و ویتامین D و ویتامین های گروه B ” استفاده نمایید موجبات شادابی و سلامتی مو های خود را فراهم کردید .

در ادامه به صورت مجزا به توضیحاتی در مورد هر کدام از این گروهها می پردازیم :

ویتامین های گروه B :

ویتامین های گروه ب از جمله فولات، بیوتین و ویتامین‌های B 6 و B 12 برای رشد موها بسیار ضروری هستند. کمبود ویتامین‌های گروه Bموجب ریزش، رشد کم و ضعیف و شکننده شدن ‌موهای‌تان می‌شود.اگر ریزش ‌موهای‌تان مربوط به کمبود بیوتین باشد، قطعا با مصرف ویتامین مشکل‌تان حل می‌‌شود.فولات و اسیدفولیک هر ۲ یک کار انجام می‌دهند اما فرق آن‌ها این است که فولات در مواد غذایی یافت می‌شود اما اسیدفولیک ساخته دست بشر است و در مکمل‌های غذایی و مولتی ویتامین‌ها وجود دارد. از جمله خوراکی های حاوی ویتامین  B :  آووکادو، مارچوبه، آرتیشو، چغندر، پرتقال، بروکلی، بروکسل، جوانه‌ها، اسفناج، نخود فرنگی، سویا، نخود، عدس و بوقلمون و …

پروتئین ها :

بیشتر غذاهای غنی از آهن منبع خوبی برای پروتئین نیز هستند. بنابراین اگر مصرف آهن شما کافی باشد مصرف پروتئینتان نیز کافی است.اما اگر به سراغ غذاهای آهن داری می‌روید که پروتئین کمی دارند، مانند برشتوک‌های صبحانه، برنج سفید… شاید بدنتان کمبود پروتئین داشته باشد. ماست، تخم‌مرغ، بادام، آجیل‌ها و … منابع خوبی برای تأمین پروتئین هستند.

آهن :

اگر نتیجه‌ی آزمایش شما نشان می‌دهد کمبود آهن دارید می‌توانید مقداری آهن به رژیم غذایی خود بیفزایید تا شاهد تغییرات بهتری باشید. بدن شما آهن را از گوشت بهتر از منابع گیاهی جذب می‌کند. مرغ منبع خوبی برای جذب آهن است. برای انتخاب‌های گیاهی به سراغ عدس، لوبیا و دیگر حبوبات بروید. به یاد داشته باشید زمان می‌برد تا غذا روی رشد موها اثر بگذارد بنابراین چند ماه زمان می‌برد تا شاهد نتایج باشید.

پروبیوتیک ها :

التهاب می‌تواند در روند رشد موها اختلال ایجاد کند. کنترل التهاب با تغذیه‌ی غذاهای مناسب می‌تواند از آن اثرات مخرب جلوگیری کند. روزانه مصرف سه وعده از غذاها و نوشیدنی‌های دارای پروبیوتیک پیشنهاد می‌شود. از قبیل : ماست و نوشیدنی های سویا , موز , پیاز و مارچوبه

آنتی اکسیدان ها و چربی‌های سالم :

ترکیب اسیدهای چرب ضروری و آنتی اکسیدان های مبارزه کننده با رادیکال‌های آزاد تأثیر بهتری از مصرف جداگانه‌ی آن‌ها دارد. یک رژیم غذایی دارای چربی‌های سالم و آنتی اکسیدان ها می‌توانند برای سلامت بدن و موهای شما مفید باشند. منابع آنتی اکسیدانها از قبیل : مرکبات و سبزیجات و میوه های تازه هستند .

ویتامین D :

مقدار کم ویتامین D می‌تواند باعث نازک شدن موها شود. برای دریافت ویتامین D بیشتر در رژیم غذایی ماهی‌هایی مانند سالمون، ساردین یا ماهی تن را امتحان کنید. لبنیاتی مانند شیر و ماست نیز انتخاب‌هایی عالی هستند.

با کمبود این ویتامین‌ها ریزش مو اتفاق می‌افتد به بیان دیگر در کنار عوامل ارثی، عوامل محیطی و عوامل هورمونی تغذیه نقش مهمی در سلامت مو دارد.

 

در ادامه با فودفا همراه شوید : کربوهیدرات مهم ترین منبع انرژی …

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest