تفاوت عسل و شربت افرا


تفاوت عسل و شربت افرا …

شربت درخت افرا، شیره‌ای است که معمولاً از گونه‌های شکر قرمز و سیاه افرا به دست می‌آید. در شرایط اقلیمی سرد این  درختان در فصل زمستان در تنه و ریشه خود نشاسته ذخیره می‌کنند.

این  نشاسته به شکری تبدیل می‌شود  که در بهار به همراه شیره درخت بالا می‌آید. برای جمع آوری این شیره باید درون تنه‌ی درخت افراد حفره ای ایجاد شود. شیره جمع آوری شده به وسیله گرما و عمل تبخیر، آب اضافه خود را از دست می‌دهد و شربت تغلیظ شده افرا را به جای می‌گذارد.

در  حالی که ظاهراً شربت افرا و عسل شبیه هم هستند اما از نظر تغذیه ای تفاوت‌های زیادی بین آن‌ها در انرژی، کربوهیدرات، ویتامین‌ها و عناصر وجود دارد.

ویتامین‌ها و عناصر:

عسل به طور چشمگیری بیشتر از شربت افرا ویتامین دارد. به طوری که این ماده‌ی غذایی پرطرفدار منبع ویتامین B6 و ویتامین C محسوب می‌شود درحالی‌که شربت افرا فاقد این دو ویتامین می‌باشد. همچنین میزان ریبوفلاوین عسل بیش از سه برابر شربت افراست. در عوض شربت افرا نیز مواد معدنی بیشتری دارد. به عنوان مثال شربت افرا حاوی میزان زیادی آهن، کلسیم، روی، منگنز و پتاسیم می‌باشد. همچنین شربت افرا از نظر سدیم غنی‌تر از عسل است. عسل دارای فلوراید است که برای سلامت دندان‌ها مۆثر است در حالی که شربت افرا فاقد آن است.

کالری:

شربت افرا و عسل از نظر میزان انرژی (کالری) بسیار به یکدیگر شبیه هستند. شربت خالص افرا حاوی ۵۲ کیلوکالری در قاشق غذاخوری است. یک قاشق غذاخوری عسل دارای ۶۴ کیلوکالری است. یک فنجان از این دو اگر برای پختن استفاده شود برای شربت افرا ۸۱۹ و برای عسل ۱۰۳۱ کیلو کالری است.

کربوهیدرات:

یک  قاشق غذاخوری شربت خالص افرا حاوی حدود ۱۳٫۵ گرم کربوهیدرات است. ۱۲٫۴  گرم آن قندها هستند. این قندها به طور اولیه از ساکارز تشکیل می‌شود که قند قابل شکسته شدن در بدن است و تبدیل به قندهای ساده تر یعنی فروکتوز و گلوکز به شکل مساوی می‌شود. هر قاشق غذاخوری عسل حاوی ۱۷٫۴ گرم کربوهیدرات است که ۱۷٫۳ گرم آن ساکارز می‌باشد. این قندها به طور عمده از فروکتوز، گلوکز و به میزان کمی از ساکارز هستند. بین این دو محصول باید گفت که شربت افرا سالم‌تر است. در کل حاوی قند کمتر و مهم‌تر از آن فروکتوز کمتری است. باید بدانید که رژیم غذایی حاوی فروکتوز بالا باعث آسیب به سلامت قلب و کبد می‌شود.

چربی:

چربی موجود در یک قاشق غذاخوری شربت خالص افرا ۰٫۱ گرم است و شامل مقادیر بسیار  کمی از چربی‌های اشباع شده، تک اشباع (اشباع شده‌ی مونو) و چند اشباع (اشباع شده‌ی پولی) می‌باشد. عسل حاوی چربی نیست بنابراین دارای هیچ‌یک از سه نوع چربی‌های مذکور نیست.

آنتی‌اکسیدان‌ها:

فعالیت آنتی اکسیدانی عسل و شیره افرا یکسان است و به میزان متوسط عمل می‌کنند. (آنتی اکسیدان‌ها  با رادیکال‌های آزاد که ایجاد کننده سرطان هستند مبارزه می‌کنند)

در نهایت باید بدانید که هم عسل و هم شربت خالص افرا فواید و مضراتی دارند. اگر به دنبال عناصر و  فروکتوز کمتری هستید شربت افرا گزینه مناسبی است و برای کسانی که طالب خوراکی شیرین با ویتامین بالا و بدون چربی هستند عسل بهترین گزینه است. به هر حال بهتر است که به طور متعادل از هر دو محصول استفاده شود تا از دریافت میزان غیر متعارف شکر و انرژی پرهیز شود.

 

همچنان با فودفا همراه باشید : قهوه مرغوب بخریم …

 

پاسخ دهید

Pin It on Pinterest